انتخاب واحد پولی:
فارسی انگلیسی
سبد خرید: (0) مورد
خوش آمدید, کاربر گرامی
شاخه ها
پرداخت آنلاین
پرداخت از طریق کارت بانک های عضو شبکه شتاب
ارائه كنندگان
سبد خريد
 
0 مورد
مقایسه محصولات
محصولی برای مقایسه انتخاب نشده است!
ورود به سيستم
آدرس پست الكترونيك:
كلمه عبور:

کلمه عبورتان را فراموش کرده اید؟
هنوز ثبت نام نکرده اید؟
تگ محصولات

تغییر اساسی در نگرش درآمدی، تنها راه نجات اقتصاد ایران است

خلاصه خبر:
یک اقتصاددان کشورمان، تغییر اساسی در نوع نگرش درآمد حاصله از فروش نفت به
درآمدهای مالیاتی را تنها راهکار نجات اقتصاد کشور عنوان کرد.
متن کامل خبر:
مهدی تقوی بهترین راهکار کاهش وابستگی بودجه کشور به درآمدهای نفتی را تغییر نوع درآمدهای حاصل از فروش نفت به مالیاتی ذکر کرد و گفت: درآمد مالیاتی نسبت به تولید ناخالص داخلی کشومان به هیچ وجه از تناسب لازم برخوردار نیست.

وی با بیان اینکه، در اقتصاد سه نوع درآمد به منظور تامین منابع بودجه وجود دارد، درآمد خالص یا همان درآمدهای اختصاصی دولت از محل املاک و دارایی ها، مالیاتی و پولی را از آن جمله دانست و گفت: هنگامی که درآمد خالص یک کشور با کاهش مواجه می شود، بهترین گزینه برای جبران کمبود منابع افزایش درآمدهای مالیاتی است.

استاد باسابقه دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی، درآمدهای پولی را بعنوان یک راهکار احتمالی دولت برای کسری منابع بودجه بسیار زیانبار دانست و گفت: اگر دولت بخواهد کمبود منابع بودجه را از محل چاپ اسکناس و استقراض از بانک مرکزی جبران کند به مرور اقتصاد را فلج خواهد کرد.

این اقتصاددان اظهار داشت: قرض هرگونه پول و نقدینگی از سوی دولت از بانک مرکزی نه تنها باعث رونق تولید و صنعت کشور نخواهد شد بلکه این حجم پول موجبات افزایش تورم را فراهم خواهد کرد.

تقوی با بیان اینکه، تأمین مخارج دولت به خصوص هزینه های عمرانی وابسته به قیمت نفت در حال حاضر با چالش جدی کاهش منابع روبه رو شده است، به حجم اندک جمعیت مالیات دهنده در کشورو سهم بالای درآمد مالیات تکلیفی در درآمدهای مالیاتی دولت اشاره کرد و گفت: بهترین راهکار جبران کاهش قیمت نفت و درآمدهای حاصل از فروش نفت، افزایش هرچه بیشتر درآمدهای مالیاتی است.

وی با اشاره به حجم بالای درآمدهای نفتی دانمارک از دریای شمال و اینکه این کشور میزان قابل توجهی از درآمدهای نفتی خود را به منظور استفاده دیگر نسل ها در صندوقی تعبیه شده، ذخیره می کند، تاکید کرد: شرایط فعلی کشور ما نیز فرصت بسیار مغتنمی به منظور کاهش هرچه بیشتر وابستگی درآمد کشور به نفت است.

این اقتصاددان معتقد است: درصد بالایی از درآمدهای نفتی کشور به جای استفاده در اجرای طرح های عمرانی و یا خرید کالاهای سرمایه ای، تنها صرف امور جاری می شود.

تقوی در ادامه، از فرار مالیاتی بسیاری از ثروتمندان و صاحبان مشاغل پردرآمد از جمله امور دلالی و واسطه گری در کشور انتقاد کرد و گفت: این درحالی است که طراحی یک قانون جامع و الزام طبقات پردرآمد کشور به پرداخت مالیات به طورحتم می تواند منبع بسیار خوب درآمدی برای دولت باشد.

وی با اشاره به عدم پرداخت مالیات از سوی تعدادی از نهادهای خاص به دولت، گفت: اینکه بسیاری از این نهادها وارد امور اقتصادی شده اند و از پرداخت مالیات طفره می روند، به هیچ وجه پذیرفتنی نیست چرا که دولت به طور حتم مالیات های دریافتی را صرف ساخت مدرسه، دانشگاه، درمانگاه، راه و مسکن مردم می کند و عدم پرداخت مالیات از سوی این نهادها تبعات زیانباری برای اقتصاد کشور به همراه خواهد داشت.

تقوی ضمن تاکید بر شناسایی و حذف هرچه سریعتر یارانه پرداختی به طبقه ثروتمند جامعه از سوی دولت، گفت: ادامه این روند منجر به افزایش هرچه بیشتر شکاف طبقاتی در جامعه خواهد شد چرا که با احتساب حجم بالای یارانه های پرداختی، ثروتمندان بدون پرداخت هیچگونه مالیاتی از دیگر خدمات عمومی نیز متناسب با دهک های پایین بهره مند می شوند.

وی با بیان اینکه، نابرابری و شکاف درآمدی بالای موجود، بخشی از جامعه را دچار انواع آسیب های اجتماعی و سرخوردگی کرده است، گفت: بسیاری از رفتارهای خطرناک در جامعه از جمله دزدی و قتل ناشی از شکاف های درآمدی موجود است.

استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در پایان طرح برخی مسائل از سوی عده ای از کارشناسان اقتصادی مبنی بر بررسی حساب های بانکی افراد جامعه در راستای شناسایی افراد پردرآمد از کم درآمد را طرحی خطرناک توصیف کرد و گفت: خالی کردن حساب های بانکی از سوی مردم تنها بعنوان یکی از تبعات اولیه این طرح محسوب می شود.
سایر اطلاعات:
برای اطلاعات بیشتر، لطفا به لینک مقابل مراجعه نمایید:  منبع خبر.
آمار مربوط به این مطلب:
تعداد بازدید:1729
نظرات
در این رابطه هیچ نظری توسط کاربران نوشته نشده است
بازگشت
کپی‌رایت © 2018 صندوق ایمن ایران